Znaczenie kryptowalut

Z założenia kryptowaluty pełnią funkcję środka płatniczego i stanowią alternatywę dla tradycyjnych walut. Na całym świecie płatności kryptowalutami stają się coraz bardziej powszechne, nie tylko w Internecie, ale również stacjonarnie. Także w Polsce z uwagi na rosnące nimi zainteresowanie, warto kierować oferty do osób, które nie boją się nowych technologii i posiadają wirtualne waluty. Obecnie eksperci finansowi szacują, że około miliona Polaków jest w ich posiadaniu.

Jakie są korzyści z płatności kryptowalutami?

Płatności kryptowalutami pozwalają zaoszczędzić niezwykle cenny dla przedsiębiorcy czas, ich realizacja jest krótsza niż w przypadku tradycyjnych przelewów. Przykładowo blok Bitcoina trwa około 10 minut. Potencjalni klienci – właściciele wirtualnych walut cenią sobie poczucie anonimowości. Mimo wszystko największą korzyścią zastosowania tej niekonwencjonalnej metody płatności wydaje się być pozyskanie nowych klientów, którzy skorzystają z naszych usług bądź kupią nasze towary tylko i wyłącznie ze względu na możliwość płatności kryptowalutą bez konieczności jej wymiany na tradycyjną walutę.

Dla kogo jest to idealne rozwiązanie?

Idea wdrożenia płatności kryptowalutami wydaje się być w szczególności uzasadniona dla firm z branży e-commerce, której najbardziej popularną formą są sklepy internetowe. Niewątpliwie dla programistów bądź informatyków taka inicjatywa nie budzi tylu wątpliwości, co dla “mniej skomputeryzowanych” przedsiębiorców. Jednak jest to rozwiązanie dla każdego, kto nie boi się nowych technologii.

Jakie są metody płatności kryptowalutami?

Można wyróżnić dwojaki sposób płatności wirtualnymi walutami. Pierwszym z nich jest założenie portfela lub konta giełdowego, z którego można skorzystać w dowolnym miejscu na świecie, jeśli tylko mamy dostęp do Internetu. Jest to jednak dosyć ryzykowne rozwiązanie z uwagi różnice kursowe. Ryzyko to można zminimalizować wykorzystując procesor płatniczy, który w konkretnym momencie zamienia płatność klienta w kryptowalucie na tradycyjną walutę. Ta ostatnia trafia na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Firmy oferujące procesor płatności rozliczają się ze sprzedawcą zarabiają na prowizji ze sprzedaży. Zaletą drugiego z mechanizmów jest brak wątpliwości co do poprawności rozliczeń księgowych.

Czy jest to bezpieczna metoda płatności?

Analogicznie jak w przypadku tradycyjnych przelewów internetowych, po dokonaniu płatności kryptowalutą można otrzymać jej potwierdzenie w postaci klucza, który stanowi informację o tym, że nasza płatność została zaksięgowana. Transakcja dokonana w sieci kryptowalut musi zostać odpowiednio potwierdzona i wpisana do rejestru – bloku, a następnie do łańcucha bloków. Potwierdzenie oznacza, że transakcja jest już wpisana do bloku, a każde kolejne potwierdzenie obniża ryzyko związane z odwróceniem transakcji. Przyjmuje się, że po otrzymaniu 6 lub większej ilości potwierdzeń transakcja jest bezpieczna.  

Jak wdrożyć płatności w Twojej firmie?

W sieci wiele firm oferuje możliwość założenia portfeli, które są dostosowane do różnych potrzeb klientów. Po jego założeniu warto umieścić informację na stronie internetowej, że można płacić kryptowalutami i udostępnić klucz pozwalający na dokonanie płatności. Ciekawą alternatywą jest również założenie terminala płatniczego. Dla osób, które nie są entuzjastami kryptowalut, pewniejszym rozwiązaniem będzie omawiany wcześniej procesor płatności.

Zapoznaj się z moim video!

Przygotowałem również video na ten temat. Jeśli wolisz taką formę to zapraszam na nasz kanał na Youtube. Zajdziesz tam również materiały naszych innych specjalistów z Grupy Profit Plus S.A., który są zaznajomieni z tematyką kryptowalut.